Полезни съвети

Как да изберем детско колело?

Искаш ли на своето дете да създадеш любов към колелото? Най-малките колела се изработват за деца с височина до 90 до 110 см.  За да могат децата да се наслаждават на колелото, то трябва да им бъде избрано много внимателно.  Само така детето, ще се чувства удобно и ще бъде защитено.

 

Карало ли е детето балансиращо колело? Приблизително от 2 годишна възраст децата могат да бъдат поставяни на колело със педали. За преминаването към колелото с педалите не трябва да се бърза. Детето първо трябва да се научи да запазва баланса, да управлява и да спира. Ако малкото дете не се чувства подготвено за каране на колело , не го принуждавайте на сила. Карането на колело трябва да дава само удоволствие. Когато детето започне да свързва колелото с неприятни усилия и страх, определено няма да развиете желание към спорта в него.

Ако желаете да избирате колело за възрастен, за този избор Ви предлагаме две статии за това- за видовете колела и параметрите.

Обобщение.

  • Размер – Много важен момент при избора. Размера се различава според диаметъра на гумите ( джантите). Най-малките гуми са от 12 инча, а гумите на колелата за юноши имат 26 инча. Детето трябва да управлява удобно кормилото и лоста за спирачката, при сядане на седалката пръстите на краката му трябва да опират в земята, а когато слезе напред трябва да има разстояние над рамката.
  • Тегло – Колкото по-леко е едно колело, толкова по-удобно е то. Колелата с ниско тегло се управляват по-лесно. Детето трябва да може и да повдигне колелото от земята. Лекото колело е удобство и за родителя, който в началото се налага и често да го носи.
  • Материал на рамката – Рамките на евтините колела се изработват от стомана, което е неудобство, защото имат голямо тегло. Доброто съотношение на тегло и устойчивост предлагат рамките от алуминий, но те са и малко по-скъпи. В най-модерните юношески колела се срещат и рамки от олекотен алуминий или карбон.
  • Спирачки – При най-малките детски велосипеди най-често се среща спиране с обратно зацепване на педалите, така нареченото торпедо. При по-големите колела се заменя със спирачките V-brake. Най-модерните юношески колела са изработени с дискови спирачки.
  • Регулиране на кормилото и седалката – Изберете детски велосипеди, при които можете да регулирате височината на седалката, а много случаи и на кормилото. Важно също така е и регулирането на разстоянието на спирачните лостове, за да може по-удобно да се достигат от детето.
  • Дерайльор – Най-малките детски колела нямат дерайльори. За гумите над 20 инча, дерайльора е представен , като пръстен на кормилото ( така наречения grip shift). Юношеските велосипеди са направени с дерайльор тип лост, като моделите за възрастни.
  • Спомагателни колела – За детските колела до 16 инча те обикновено са включени в пакета.. Спомагателните колелца помагат за постигането на равновесие на малкия велосипедист. Когато детето започне да се справя с равновесието, спомагателните колелца могат лесно да се свалят.
  • Допълнително оборудване – Окачената вилка помага за комфорта при каране на по-големи велосипеди за тийнейджъри и при каране в гористи местности. При първите карания с малките дечица ще оцените водещият лост, а при излети  – теглича.

Размер

Избирате малко по-голямо колело, с мисълта, че децата бързо израстват и много лесно ще достигнат съответния размер? Това е голяма грешка при избора на детско колело,  защото голямото колело е трудно за управление от децата. При голямо колело , то може по-често да пада и да се наранява. Освен това на голямото колелото детето се протяга неестествено, което може да доведе до болки в гърба и рамената. По този начин детето може да намрази колоезденето още преди наистина да е започнало.

 

Как да избираме правилен размер на детското колело? Когато е седнало на седалката с пръстите на краката трябва да може да се допре до земята, за да има стабилност при спиране. За по-малките колоездачи е идеално и когато с могат да докоснат земята и с цялото си ходило, също както и при колелетата без педали. В моментите, когато детето започне да се чувства сигурно, постепенно може да му се повдига по-високо седалката, за да има по-добро стартиране от педалите и да не влага големи усилия.

 

Когато малкия велосипедист слезе от седалката и стои над рамката, разстоянието до разкрачката трябва да бъде около 5 см. Друг важен показател е, че детето може удобно да хваща кормилото от седалката и не си протяга много ръцете. Лактите трябва да бъдат леко свити.

Категорията на детските колела е според размера им

Размерът на детското колело е размера на гумите  (джантите) в инчове (1″ = 1 инч = 2,54 см). От размера на гумите произлизат и други параметри и аксесоари за него.

  • 12 инчови– Най-малките детски колела са подобни на балансиращите колела, но без педали. Обикновено са оборудвани с фиксирана предавка и торпедо. Допълнени са също и със спомагателни колелца.
  • 16 инчови – Идеален размер за деца в предучилищна възраст. Имат балансиращи колела и торпедо, но обикновено се добавя и предна спирачка V-brake, за да свикне детето да спира с лоста от кормилото.
  • 20 инча– Това са моделите колелета, при които започват да има всичко необходимо за истинско колоездене. Спомагателните колела и торпедото изчезват. Предната и задната спирачка се контролират от кормилото. Най-често се среща V-brake спирачка. Добавя се дерайльор, обикновено под формата на въртяща се дръжка на кормилото (grip shift), тъй като детето все още няма достатъчно сила да натисне лоста.
  • 24 инча– Понякога се наричат и като  ¾ колела. Не им липсва ѝ пълно оборудване, с което сме свикнали от велосипед за възрастни. Добавени са и много функционалности, като дискови спирачки и окачване на предната вилка.
  • 26 инчови– Този размер е на границата между велосипеди за юноши и възрастни. Подходящи са за юноши с височина около 140–150 см. Важна е разбира се и рамката на колелото. За най-малките колела при категорията за възрастните е от 13 до 15,5 инча. За юношеската категория те се разделят на колела за шосета, планински и трекинг.

 

Някои производители разграничават различни междинни категории (14, 18, 22 инча), но те по-скоро се припокриват по размер с посочените размери.

 

Ориентираща таблица за избор на размер на детско колело

Диаметър на гумите

Възраст на детето Височина на детето Височина от чатала до земята
12” 2 - 4 години 82 - 110 cm 30–40 cm
14” 3 - 5 години 98 - 106 cm 36–44 cm
16” 4 - 6 години 104 - 122 cm 40–54 cm
20” 5 - 8 години 120 - 130 cm 52–59 cm
24” 7 - 11 години 127 - 142cm 57–66 cm
26” 10 години и по-големи 140 - 158 cm 67–70 cm

 

Как да измерим детето при поръчване на колело от интернет

Купувате колело, за подарък или предпочитате поръчване електронен магазин. И в двата случая трябва да имате размерите на детето( най-добре с обувките).

  • Измерете височината височината, като поставите детето до стената. Поставете книга хоризонтално на главата му и измерете разстоянието от долния й край до земята.
  • Измерете разстоянието от чатала до земята. Детето да пристъпи до стената, като леко се разкрачи. Между бедрата поставете книга, така че горната ѝ част да се допира до чатала. Изравнете книгата до хоризонтална позиция и измерете разстоянието от горната й част до земята.

Тегло

Колкото  е по-ниско теглото, толкова по-добре за детето и родителя. Лекото колело е лесно за контролиране от децата. Не е лесно обаче, да се каже дали , колелото е леко или тежко. Това зависи от теглото на детето. Изпробвайте, как се справя детето с колелото. Малките велосипедисти трябва не само да натискат педалите и също да го носят около себе си. Ще се уверете, когато детето падне от колелото и успее да го вдигне само.

 

Ниското тегло е подходящо и за родителите, които са покрай детето. На всеки родител се е случвало, детето му да се ядоса и да откаже да се прибере? Лекото колело ще бъде оценено и при пренасянето му в транспорта.

За съжаление в категорията се срещат евтини и не много леки модели. Изработени са от евтина стомана, което означава компромис в теглото. Понякога се оказва, че деца с тегло около 18 кг. Се опитват да карат колела предназначени до 12 кг. Това е все едно 90 кг възрастен да кара колело до 60 кг . Лекото детско колело се изработва от алуминий.

 

 

Материал на рамката

В тясна зависимост с теглото. Все пак трябва да се вземат предвид издръжливостта и здравината на рамката - първото натискане на педалите е свързва при падания и срещане на препятствия. Това са удари на които колелото трябва да издържи. 

  • Стомана – Най-евтиният и най-здравият материал за изработка на детски колела. Голям недостатък представлява и голямото им тегло. За малките колела , това не е толкова голям проблем, тъй като няма толкова много материал върху велосипеда и маневреността се улеснява от балансиращи колела.
  • Алуминий – Лек материал с голяма устойчивост, подходящ за изработването на повечето колела за възрастни. Идеален избор за колела с размери 20 до 24 инча. Благодарение на леката им рамка, децата се справят добре и при дългите преходи. Цената е малко по-висока при сравнение със стоманените. За още по ниско тегло се използва олекотен алуминий с тънки тръби на рамката.
  • Карбон– Здрав и много лек материал, който се характеризира с голяма дълготрайност. За детските колела карбоновата рамка дава излишно оскъпяване на колелото, това важи и до голяма степен за юношеските колела.

Спирачки

Един от най-важните моменти при карането на колело е спирането. Малките деца нямат в ръцете си толкова сила, за да натиснат здраво лоста за спиране от кормилото. Поради тази причина колелата с размери от 12 до 16 инча по-често са оборудвани с т.нар. торпедо спирачка, за спиране от педала. Торпедо спирачка (контра ) -активира се с връщане на назад на педала.

 

В идеалните случаи и най-малките колела трябва да бъдат допълнени с ръчна спирачка. По този начин детето постепенно може да свикне да управлява ръчната спирачка и да прецени колко силно да натисне лоста. 20 инчовите и по-големите колела са стандартно оборудвани със задни ръчни спирачки. Голяма част се изработват във варианта V-brake, което са най-разпространеният вид спирачки. Тези спирачки се използват и при евтините колела.

 

През последните години са наблюдава ръст на дисковите спирачки. За малките велосипеди, този вид спирачки са излишни. Обаче за юношите, които изминават дълги разстояния с колелата с  дискови спирачки имат голямо значение. Друго предимство за децата е, че не се налага да натискат толкова силно лоста, за да задействат спирачката.

Регулируемо кормило и седалка

Детският велосипед трябва да има възможност за регулирате височината на седалката, а в малки изключения се среща и възможността за регулиране на кормилото. Когато купувате детски велосипед, трябва да се избере така че, детето да може да достига земята с пръстите на краката от седалката, когато седалката е в най-ниско си положение. Благодарение на това, детето ще може да кара колелото около 2 години, защото седлаката може да се повдига постепенно. Седалката не бива да се издърпва много високо, винаги има линия с очертания за максимална височина. 

 

Нивото на седалката при детските колела се препоръчва да бъде на същата височина, както е кормилото. При по-малките деца кормилото може да бъде дадено по-високо, за да могат децата лесно да завиват. По -опитните юноши, които карат на по-тежки трасета, могат да започват за свикват и на велосипедна стойка, при която кормилото е малко по-ниско от седалката Това положение дава възможност за по-голям захват на педалите и подобрява аеродинамиката.

 

Обърнете внимание също и на регулируемостта на спирачните лостове. Децата имат къси пръстчета и могат да имат проблем с достигането на лоста за спирачките. Проверете и правилния ъгъл –дали детето хваща кормилото, като протяга пръстите си напред. Спирачните лостове трябва да са на същото ниво на протегнатите пръсти, в противен случай китката ще се завърта  встрани при спиране.

Дерайльор

Колелата за най-малките имат само една фиксирана предавка. Детските колела с размери над 20 инча имат повече от една предавка. Предлагат се със задни и предни предавки. Контролират се с въртящ се механизъм на ръкохватката (напр. revoshift, gripshift).

 

Детските колела с размери 24 и 26 инча имат дерайльори, така че скоростите могат да се сменят отпред (най-вече 3 зъбни зацепвания ) и отзад (6 до 7 зъбни зацепвания). Регулирането е с помощта на венец касета или класически лост. Благодарение на повечето предавки , детето ще може да кара и при неравномерни терени.

Спомагателни колела

Идеален помощник за първите качвания от деца на колело. Спомагателните колела  са задължителни, особено за деца, които не са се качвали на балансиращи колела. Дават им необходимата стабилност и увереност дори и при ниски скорости. Спомагателните колела трябва да могат да се регулират-ъгъла около 90 градуса е подходящ за напълно начинаещи, по-остър ъгъл за колоездачи с по-добър баланс. 

 

Кога трябва да махнем спомагателните колела? Дори и да изглежда, че детето може лесно да контролира стойката си и да поддържа стабилност без опора на краката, карането на велосипед е нещо друго. За натискането на педалите е необходимо по-голямо усилие , което децата обикновено нямат- това важи предимно за моделите с торпедо спирачка( контра). 

 

След като се научат да преодоляват първоначалното усилие над педалите и да поддържат стабилност на велосипеда дори при ниски скорости, тогава вече можете да премахнете спомагателните колела. Можете  и да опитате да свалите колелата малко по-рано и да тичате до велосипеда още  няколко дни, за да поддържате стабилност и накрая постепенно да увеличавате разстоянията. 

Допълнителни аксесоари

Какви допълнителни аксесоари са подходящи за детските колела?

  • Капак за веригата и защитни накрайници за кормилото – Това са задължителните аксесоари за детски велосипеди. Пластмасовият капак на веригата предпазва от опасни наранявания, като заплитане на връзката на обувката във веригата и други. Защитата за краищата на кормилото защитава от острите ръбове и забранява приплъзването на ръцете.
  • Окачена вилка – Не се среща в повечето детски велосипеди, защото децата се учат да карат по равна повърхност, а не на неравномерни. Освен това окачената вилка отежнява колелото, а то не може да пружинира при ниско натоварване. Юношеските модели са пружиниращата вилка е от голямо значение за омекотяването. Намалява вибрациите и дава удобство на колоездача.
  • Свързваща тръба – Монтира се на колчето на седалката, за да можете да държите детето си по време на яздене, без да се налага да извивате гърба си.
  • Теглеща тръба – Монтира се, в случаите когато детето не се справя с дългото натискане на педалите.  Нуждаете ли се от преминаване на дълги и трудни трасета ? В тези случаи можете да свържете колелата с помощта на теглеща тръба.

Защитни аксесоари а детско колело

Децата е задължително  да карат колела с велосипедни каски. Каската е задължителен елемент , който защитава децата от сериозни наранявания на главата. При карането на колело на шосета носенето на каска е задължително до 18 годишна възраст, но същото трябва да правят и възрастните без изключение.

 

Ръкавиците за колоездене осигуряват по-здрав захват на кормилото, а също така предпазват от протриване на дланите при падане. Разбира се не бива да се забравя и за специалното облекло за каране на колело.

 

Аксесоари за детско колело

  • Отразяване на светлината – Когато се кара колело е изключително важно да бъдете добре видими от останалите и сами да ги виждате много добре.
  • Кош и бутилка за колело – Колелата под 20 “ обикновено са допълнени с кош и бутилка за вода , която може да се изважда настрани. Колелата с по-голяма рамка имат възможност за поставяне на бутилката върху нея и с възможност за изваждане отгоре.
  • Чанта за колело за поставяне под седалката или на кормилото – Детето ще бъде много щастливо, когато при разходките с колело може да си вземе и малката плюшена играчка
  • Звънец – Звънците се изработват с рисунки на любими детски герои.
  • Компютър за колело – По-големите деца ще оценят велокомпютъра, за да контролират изминатите километри .
  • Украшения за спици на колело – Добавянето на камъчета и мъниста могат да направят детското колело още по-атрактивно.