Полезни съвети

Как се избира протектор за гърба на ски и сноуборд

Въпреки че понякога не искаме да го приемем, карането на ски или сноуборд са много опасни спортове. Паданията по склоновете могат да бъдат доста опасни и последствията от тях могат да бъдат фатални. Най-честите наранявания при тези спортове са предимно гръбначните наранявания. За това са създадени протекторите, които могат да ограничат нараняванията при падане.

За повечето скиори и сноубордисти карането с каска е почти задължително, но не всички използват протектори за гръб. Всеки трябва да знае че, протектора може да спаси живота или да предпази от тежки наранявания (инвалидност).

 

Протекторът за гръбначния стълб може да предотврати счупвания или разместване на прешлените, предпазва от натъртвания, ожулвания и в някой случай и на още по-големи травми. Дизайнът на протектора може да разпредели силата на удара върху цялата площ, като по този начин нараняванията са по-малки. Тези защитни качества на протектора са подходящи, дори ако карате бавно и безопасно. Опасностите по време на каране не са малко, като те също могат да бъдат и между сблъсък с други скиори/сноубордисти. На какво да обърнете внимание при избора на протектор?

Обобщение

  • Видове протектори – Могат да се изберат протектори с презрамки, като колан за кръста или във вид на жилетка. Вторият вид прилепва по-добре към тялото, като в същото време служи като затоплящ слой. Въпреки това, дори и протекторите колани тип ще осигурят достатъчна защита, ако бъде избран правилния размер или се регулира.
  • Материал на протекторите – Моделите с пластмасова черупка са тежки, по-малко удобни, но за това при падане на остри предмети предлагат най-добрата защита. Модерните протектори са направени със специална пяна, която е с ниско тегло и предлага голям комфорт. От гледна точка на защита и двата вида материали са еднакво добри.
  • За различните полове – Протекторите се автоматично се различават за мъже и жени. Дамските протектори са по-широки в колана и по-тесни при рамената. Изработват се предимно универсални модели. Детските протектори са приспособени към телата на малките скиори и обикновено са оцветени в пъстри цветове и рисунки.
  • Размер – размерите им са както при дрехите, обикновено от XS до XXL. При детските протектори се показва и за каква височина( в сантиметри) на детето са подходящи. Протектора трябва да стига до шийните прешлени до горната част на гръбнака и трябва да прилепва добре към него( да го копира). Между тялото и протектора не трябва да има свободно пространство.
  • Терморегулация – В областта на гърба протектора дава голямо затопляне , затова е добре да бъдат избирани със специални система за проветряване. За извеждането на потта от тялото помагат функционалните материали в долната част на протектора.

Видове протектори

Протекторите се изработват в две основни форми.

  • Протектор с презрамки и колан за кръста – Самостоятелен протектор, който може да се пристегне към тялото със самостоятелни презрамки и колан за кръста. Раменните презрамки при някой модели са допълнени и с гръдна презрамка. За удобното регулиране на презрамките и колана зависи предимно от функционалността на протектора.

  • Протектор с елече – Протектора с елече, този модел се облича, като класически елек. Предлага отлично прилепване за тялото и се задържа добре на своето място. Едновременно с това може да служи и като допълнителен слой дреха.

И двата модела са еднакво подходящи и предлагат отлична защита. Възможността за регулирането с презрамки може да бъде удобно предимство за някой и не-толкова добре за други. Протектора за гръб може да се регулира по-лесно при промяна на теглото или промяна на дрехите. Съществува обаче известна опасност, да не фиксирате добре протектора и той да не е функционален при падане. За по-голяма безопасност се използват предимно елечетата -протектори, които прилепват по-добре към тялото. За други -елечетата не са удобни, защото те са допълнителен слой дреха.

 

Освен предложените модели има и алтернативни решения. Предлагат се също така и раници с вградени протектори. Колкото и да са практични тези раници, те не могат да се сравняват с класическите протектори. Над многото слоеве дрехи те не могат да прилепват много добре към тялото и освен това не закриват цялата долна част на гърба. Големите неудобства са предимно, когато се комбинират якета със свалящи се протектори за гърба.

Материал на протекторите

Конструкцията на протекторите е изработена от два основни материала – пластмаса и специална пяна. В зависимост от използвания материал те се различават на твърди (пластмасови) и меки протектори за гръб (пяна).

 

  • Пластмаса  - Протекторите с пластмасова обвивка се появяват първи на пазара и освен това те са най-използваните модели. В много случаи те са по-подходящ вариант от тези с пяна. Те са подходящи например при падане на по-остри ръбове или издатини (ръбове в парковете за сноуборд, скали при каране в открит терен и др.).
  • Пяна - Основните неудобства от пластмасовите материали са подобрени с нови материали, конкретно със специална пяна. На пръв поглед пяната е мека и оформена, но при удар веднага се втвърдява . Нивата на защита са свързани с определени стандарти и степен на твърдост на протекторите. Моделите от пяна имат ниско тегло и предлагат голям комфорт. Отлично се приспособяват към тялото и почти не се усещат при каране. Освен това в последно време стават все по -популярни.

Според пола

В нашия каталог предлагаме протектори за мъже, жени и деца. Като различията при тях, не са само в размера. Различават се също така и по тяхното оформяне в зависимост от анатомията на мъжкото и женското тяло.

 

Например, коланите при гърдите на женските модели са разработени така че, удобно да се захващат над гърдите. Някои дамски модели са по-тесни при раменете и по-широки при бедрата. Но има и универсални протектори, предназначени като за жени, така и за мъже. Другите различия се касаят предимно в дизайна . При мъжките и универсалните протектори са изработени предимно в сиви, черни и неутрални цветове. Дамските и детските протектори се изработват в пъстри цветове и красиви рисунки за детските модели.

Размер

Много важна точка е правилният избор на размер. Размерите на протекторите са подобни като при облеклото от XS до XXL. При детските модели вместо буквен инициал , обикновено се въвежда необходимата височина на детето, което ще го носи ( в сантиметри). Въпреки че, може да се прецени лесно размера въз основа на нормалното облекло или височина, ние Ви препоръчваме да изпробвате протектора за гръб лично. Протекторите за гръбнака се различават значително по своята форма или кройка, като един и същ размер може да изглежда напълно различно при различните модели.

 

Как се изпробва протектор за гърба

Протектора трябва да се простира от шините прешлени до върха на гръбнака . Необходимо е възможно най-добре да копира формата на гръбнака. Между тялото и гръбна не трябва да остава никакво празно пространство. Протекторът не трябва да стърчи над линията на раменете. В същото време не трябва да натиска или ограничава движенията. Протектора за гръб се поставя/облича над бельо. За това е необходимо винаги да бъде изпробван. Добре го фиксирайте, за да не се размества. Не добре избраният размер , не може да предложи добра защита. Разместването на протектора или неговите части, могат при паданията да причинят нараняване на шията или шийните прешлени.

Терморегулация

Трябва да се знае че, протектора за гърба, създава затопляне и няма добра терморегулация в тази област. Но по-голяма безопасност по време на каране е много по-важна. Различните материи на протекторите предлагат различна степен на извеждане на парата от тази област. Практична система за проветряване може да бъде видяна при много протектори. Обикновено това са отвори или мрежа във форма на пчелна пита. Разбира се, колкото по-комплексна е вентилационната система, толкова по-добре. Много добро допълнение към по-скъпите модели са функционалните материали, които помагат за лесното извеждане на потта и се поставят в задната част на протекторите.

Съхранение и складиране

Със сигурност не купувате протектор за гръб само за един сезон, а искате да го използвате поне няколко години. За това може да помогне правилната му поддръжка и съхранение.

 

Поддръжката на протектор за гръб не е много сложна. Пластмасовата повърхност може да бъде измивана с влажен парцал в случай на необходимост. Някой протектори предлагат възможност за почистване и на вътрешните части, чрез изпиране. Изпирането е идеален метод за почистване, но трябва да се спазват и инструкциите показани върху етикета на протектора.

 

Протектора се складира и съхранява на сухо място . Не го оставят много под на слънце и не го оставяте при минусови температури- измръзналите пластмасови част могат да се напукат. Винаги го контролирайте преди използване. Наранената конструкция може да промени неговата функционалност. При такива случаи е необходима подмяна с нов.