Полезни съвети

Как да изберем велосипедна каска?

Защо, да го правя, аз карам за малко с децата и то на велоалеята? Нищо няма да ми стане. Разбира се, всеки си има своя късмет, но ние наистина препоръчваме да не забравяте за каската си. Каската може да спаси живота на човек, дори и ако се кара с ниски скорости. 

Ако вече сте възрастен , носенето на каска е само ваш избор. Не забравяйте обаче, че до 18 годишна възраст  каската е  задължителна.

 

Внимавайте за здравето си и карайте с каска на главата. Когато възрастните велосипедисти си поставят каските на главата, дават пример и на по- младите.

 

Как да изберем каска за колело? Няма нищо по-лесно от това да прочетете тази статия, в която сме събрали на едно място най-важните съвети. 

 

Темата велосипедизъм е разгледана изчерпателно, така че ако търсите насоки, как да изберете велосипед за възрастен колоездач, разгледайте статиите ни за различните  видовете и спецификациите им. За по-малките спортисти можете да избирате между детски велосипеди и балансиращи колела. Ще ви посъветваме и как да изберете аксесоари  и инструменти за най-елементарен ремонт на колелото. 

Обобщение:

  • Видове каски - В зависимост от стила на каране, който планирате да практикувате най-често, избирайте между шосейни, планински, BMX, за спускане или други видове каски. Може да избирате от мъжки универсални каски , до дамски каски с малки изменения.
  • Размер - Много важен момент при избора. Избора на правилния размер на каската  зависи от обиколката на главата ви, като трябва да знаете че, е важно никъде да не притиска и едновременно с това да стои на главата , без да се накланя. Регулирането от страна на велосипедиста е решено чрез пристягащ механизъм с въртящо се колело. Винаги изпробвайте регулираната дължина на каишката под брадата. 
  • Конструкция - Най-често защитните части се изработват от пяна ( която се впръсква до форми) в по-качествените модели е поставена вградена рамка от карбон, кевлар или алуминий, което значително намалява общото тегло. Интересно е използването на материал koroyd, който е по-лек и в същото време поглъща по-добре ударите. Технологията MIPS помага за елиминирането до известна степен ротационните сили възникващи при паданията и по този начин защитава мозъка. 
  • Сертификат - Конструкцията на каската е свързана с нейния сертификат за безопасност, защото всички каски продавани в държавите от Европейския съюз трябва да отговарят на различни  изисквания за устойчивост , дизайн и други подобни. Контролирайте дали избраната каска има сертификат ČSN EN 1078+A1, в случай на необходимост може да и още международни сертификати.
  • Проветряване - Проветряващите отвори в каските са подходящи предимно за карането на улици и в планината, за да дават добро и ефективно охлаждане на главата в топлото време.  
  • Дизайн - Ако избирате между цветови гами, не забравяйте, че по-тъмните каски се нагряват повече от слънцето, но много по-добре се съчетават с различното облекло. Светлите каски имат предимството да бъдат по-добре забелязвани. Дамските каски имам характерни дамски цветове, а детските модели имат рисунки от приказка или супергерои. 
  • Аксесоари - Производителите могат да привличат клиентите с най-различни аксесоари вградени в каската. Много подходящи са шалчета, ленти (за абсорбиране на потта), вградени фарове, антибактериални подплати и много други. Интересни са също така и каските, които имат функции да се свързват със смартфон.  

Видове каски

Също като велосипедите, които трябва да се адаптират към различните терени, така  екипировката, трябва да бъде съобразена с това. Един от начините каските да бъдат разделени на различни категории с според  стила на карането . Друг начин да бъдат различавани каските е според половете: 

Стил на карането

С шосейните колелета може да се кара по асфалтови пътища с високи скорости, с планинските модели колелета са подходящи за неравномерни пътища и тежко достъпни терени. За различните видове терени производителите н предлагат и съответните модели каски. 

 

 

Основните модели каски са:

  • A - каски за уличен велосипедизъм – големи отвори за проветряване (добра вентилация и охлаждане и през лятото) много леки, аеродинамична удължена форма, без козиркаc.
  • B - каски за планински велосипедизъм – Обикновено са много здрави( покриват по-голяма част от главата) , по-тежки са от шосейните модели, имат пластмасова козирка против слънчевите лъчи и много добро проветряване.
  • C - Каски за спускания и екстремни терени( интегрални) – много по-дебели и по-тежки каски, подобни на каските за мотоциклети, почти без вентилация, те не само защитават областта на мозъка, но същото така имат удължена конструкция в  предната част на лицето (често се използват заедно с големи очила), дават перфектна защита при падане дори и при по-висока скорости на тежки терени, камъни, скали и др.
  • D - каски за BMX – имат кръгла форма без изразителни вентилационни отвори (пълни), добра защита при дисциплини с по-голям риск от падания върху твърди настилки (U-образни рампи, железни и бетонни препятствия), по-леки и по-малко масивни са в сравнение с каските за спускане, използвани и при скейтборд, кънки на U-образни рампи и др.

 

Каските за каране по шосета могат да бъдат използвани и с планинските модели колела. За по-тежките райони в планината е по-добре да се използва интегрална каска със защита за лицето и голяма част от главата.

Освен основните модели се срещат също и специални каски, като например каски за града, за които освен защитата се обръща голямо внимание и на естетичният им вид  (печат, форма с козирка/шапка) и лесно обслужване. Интересни са и  състезателните каски( интегрални), подходящи са за състезатели. Те изработени със специфична аеродинамика и с форма на удължена капка, благодарение на което велосипедистите имат много добро сцепление с въздуха. 

За различни полове и възрасти

При избора на вида каска, трябва винаги да се съобразите с това от кого ще се използва- за мъже, жени или деца. Много каски се изработват като универсални модели, което означа, че са подходящи както за мъже, така и за жени, въпреки че, съществуват и модели  предназначени само за жени.

Според пола Характеристика
Мъжки каски

 

– общата им маркировка е като универсални модели

– често при тях могат да се срещнат и за по-голяма обиколка на главата

– неутрални цветове

 
Дамски каски

 

– размерите започват от по-малък обем за главата

– дизайна им е съобразен с любимите на жените цветни тоналности

– система за закрепване на главата допълнена с отвори за опашки или само една опашка ( по-голям отвор)

 

Ако се съсредоточите само на цветовата гама, специфична група от тях са  детските каски, където дизайна има много важна роля, защото рисунката на любимият герой върху каската, може да мотивира детето към носенето ѝ при каране на колело. Размера трябва да отговаря на малка детска глава и много важно е тя да бъде с ниско тегло. 

Размер

Един от най-важните параметри за една каска е тя да стой добре на главата. Повечето производители предлагат моделите си в два или три размера, което означава че, правилно избрания размер на "черупката" на каската, гарантира отлична защита на главата при евентуално падане. При избора на рафтовете ще срещнете маркировките  готови размери или според  обиколката на главата. Каските с готови размери, са предназначени за определена обиколка на главата. 

БЕЛЕЖКА: Обиколката на главата се измерва с шивашки метър в най-широката ѝ точка, това е приблизително 2 см над веждите в посока над ушите право назад над ушите до върха на главата и тила. 

 

Добре е всяка каска да бъде изпробвана директно в магазин, за да бъдете сигурни, че никъде не пристяга. Ако например, размера отговаря, но в страничните части притиска, можете да потърсите и модели от друга марка. За удобството на каската имат значение също и меката подплата, която се приспособява към главата. Не се страхувайте, ако сте измерили по-голям обем на главата сравнен с тези в таблиците, не е проблем се намери каска и с по-големи размери, но е малко по-трудно.

Поставяне и правилна позиция на каската

Директно върху главата каската може да се приспособи с помощта за регулиране на механизма с колелце, така че, да стои удобно на главата. При детските каски ще откриете система от еластични ленти. Внимавайте за това , каската да не се накланя от никоя страна -като отпред , така и отзад. Част от пристягането на каската към главата е и закопчаването на каишката под шията, така че, да не пристяга дори и когато се завърта главата. 

 

Велосипедната каска трябва да се постави на главата в хоризонтално положение така че, в долният край в предната част, да достига приблизително до средата на челото. Пристягащият механизъм трябва леко да обгръща главата и едновременно да се чувства удобство под каската. Направете си малък тест. С поставената и пристяганата каска ( без закопчаване при врата) опитайте да се наведете с накланяне на главата надолу- каската трябва да остане на своето място.

 

След това е необходимо да пристегнете каишката при врата. Презрамките минават покрай ушите, за което е необходимо , най-напред да се регулират и да стоят удобно на главата. След прищракването на катарамите ( в някой случай това е магнитна система) не трябва да чувствате , каишката да ограничава движенията. В идеалния случай между тях трябва да могат да се поставят два пръста. Дължината на каишките е регулируема.

Конструкция

Най-често за изработката на каски се използва полиестерен, предимно полистиренова пяна, която чрез специалната технология  (in-mold) се впръсква до определена форма. Този материал е приблизително с голяма лекота и едновременно с това омекотява ударите. Имат качество, с което при твърдите удари  се пукат, с което енергията на удара се разлага в каската и така се защитава главата. За това е необходимо след твърдите падания , каската да не се използва отново, тъй като тя може да не отговаряна своята функционалност. 

 

Производителите понякога използват и комбинации от пенополистирол с различна плътност или добавят подсилвания от издръжливи материали към висококачествени каски, като напр. кевлар, карбон или алуминий. Това са моделите с качествена конструкция. Благодарение на вида конструкция може да се намали цялостният обем на каската, защото се използва по-малко количество пяна.  

Специална технология

Производителите на каските се опиват да дават различни практичности и технологии, с които се опитват да подобряват защитата на главата и да намаляват теглото на каските. 

С различни концепции от класическите каски на пазара се е появила марката  Koroyd. Нейният сертифициран материал се състои от полимерни тръбички свързани между себе си, което намалява теглото и с което се дава по-голяма ефективност на омекотяване на енергията на ударите ( до 35 процента). Най-често с каските от koroyd се срещат при други видове спортове.

Известната технология е също и MIPS (multi-directional impact protection system). От различни тестове се вижда че,  при падане ротационните сили имат много вредно влияние върху мозъка. Каските с MIPS имат вътрешна черупка, която се приплъзва  с помощта на гумичка по вътрешната страна на каската. Раздвижването на двата слоя един срещу друг намалява риска от увреждането на мозъка.

Тегло

Цялостното тегло на каската зависи от нейния вид. Трябва да се знае, че каските за BMX или особено интегралните каски за спускане имат по-голямо тегло от каските за планинско или шосейно колоездене. Предимно защото черупката има много по-голямо количество материал.

 

Теглото на качествените планински и шосейни е около каски 200 грама. Винаги е необходимо да се внимава дали, ниското тегло е постигнато с използването на технология ( например карбоново/кевларово подсилване). 

Сертификат

Особено ако избирате каски с по-ниска цена и  не от известни производители, винаги трябва да проверявате дали каската отговаря на всички изисквания за безопасност, което се гарантира със съответните сертификати. За европейския пазар е създаден стандарт EN 1078+A1.

Сертификата се отнася предимно за велосипедните, за скейтборд и тези на ролери в следните точки: 

  • конструкция включително и зрително поле
  • оптимално омекотяване на стъпките
  • параметрите на системата за закрепване, включително каишката под брадата и пристягащите елементи
  • Маркиране и информация за използващите.

 

С този стандарт можете да бъдете сигурни че, каската е преминала през определени тестове и е напълно защитаваща за главата.

До предложените стандарти могат да съществуват и тестове, като например : SNELL B90A, CE, AS/NZS или CPSC. 

Преминаването на въздуха

Въпреки че вентилацията не е толкова важна при интегралните каски за спускане, офроуда  или при каските за BMX, тя е особено необходима за шосейните и планински велосипеди в горещите дни, когато въздухът преминава през вентилационните отвори и охлажда приятно главата. Ако въздухът остане достъпно горещ , това може да доведе до прегряване и намаляване на енергичността на велосипедистка.

 

Дизайнерите на каски работят много върху тези функция и се опитват да направят конструкция с много добра аеродинамика и подходяща вентилация. В идеалният случай,  това е предложено като в каската навлиза охладен въздух, преминаващ около главата, което води до охлаждане, а топлият въздух излиза от отворите в задната част.

 

В интегралните каски, се обръща повече внимание на масивната защита на главата и отворите за проветряване обикновено не се срещат и също така в капковидните каски за състезатели също няма да ги намерите. Тези каски имат гладка повърхност, която гарантира отлично преминаване на въздуха и по-малкото му съпротивление.

Дизайн

Оформящият дизайн често зависи от изискванията за аеродинамика и защита, може да се избира и между различни цветни варианти и други дизайнерски елементи.

 

Велосипедистите обикновено си избират каските да бъдат добре съчетавани с тяхното колело, облекло и други елементи. В известните тъмни разцветки, трябва да знаете и това че, през лятото те много бързо се нагряват. Светлите каски са по изразителни, което на някои не им изглеждат елегантни, но за това пък велосипедистите в тях за добре забележими.  

 

Като споменахме в горните редове, каските могат да се различават за мъже, жени и деца. Мъжките обикновено са в по консервативни цветове, също както и универсалните, докато женските се изработват в типични дамски разцветки. Детски каски са пъстри, изразителни и много атрактивни. Добре избраната каска, независимо дали е с хубава разцветка или рисунка може да накара детето да я носи с удоволствие.  

Аксесоари

Просто ще си купя каска и съм готов? Вярвайте, че ако потърсите, ще откриете модели с най-различни приспособления, подобрения и аксесоари, които могат да от полза в различните ситуации. 

  • антибактериална вътрешна облицовка- специален мека подплата във вътрешността на каската осигурява комфорт и благодарение на състава ѝ предотвратява развитието на бактерии от потта, а освен това може да се пере или да се подменя,
  • козирка - дава защита от пряка слънчева светлина в очите, особено при каските MTB и много случаи може да се сваля,
  • шалчета, ленти, маски за лицето- защита срещу вятър или капчици пот в очите и т.н., оборудване, съвместимо с каската,
  • мрежа против насекоми- груба мрежа с големи отвори в каската са предназначени за защитата от навлизане на насекоми под каската (пчела или оса може да изненада неприятно велосипедиста),освен това те могат да нарушат и  въздушния поток през каската,
  • мигащ фар - вграденият фар е подходящ при намалени светлини условия (може да бъде закупен отделно),
  • хващачи - платформи даващи възможност за монтирането на фарове или камери директно върху каската,
  • практични технологии- практични елементи за ценители, които обичат модерните технологии; възможност за свързване с мобилен телефон, GPS сензори, вградени микрофони и слушалки, сензор за претоварването (възможност за автоматично изпращане на SOS сигнал в случай на рязко падане), светлини и мигачи, свързани с приложения, проследяване на енергичността.