Полезни съвети

Как да изберем сноуборд

Как да изберем сноуборд, когато всички модели изглеждат еднакви ? не се заблуждавайте – сноубордите за начинаещи, за свободни спускания и тези за професионалисти имат големи разлики между себе си. Ще Ви посъветваме как да направите своя избор.

 

Харесвате предимно дизайна и не обръщате много внимание на други параметри ? При сноуборда това определено не е много разумно. Избраната дъска може да бъде проектирана за различни условия или за сноубордисти с различни нива на умениятаa. На какво да обърнем внимание при избора на сноуборд?

При сноуборда е също много важна и защитата по време на спускания. Ще Ви посъветваме как да си изберете и протектори за гръб.

 

Обобщение 

  • За кого е предназначен – Мъжките сноуборди са по-големи, широки и твърди. При дамските модели конструкцията е мека и тясна. Поради различния център на тежестта-женските модели имат лесно изместени автомати. Детските сноубордове са съобразени с физиката и дизайнерските предпочитания на малките сноубордисти.
  • Видове – All-mountain сноубордите са универсален избор за начинаещи и за използване в свободното време. Ако ще карате в свободен терен използвайте предимно моделите freeride или powder . За трениране на трикове в снежните парковете за сноубордисти са подходящи freestyle сноуборди. По-малко разпространен модел са carving сноубордове, които служат за рязко скосяване на кръговете.
  • Дължина – Сноуборда трябва да стига до брадата, най-много между брадата и носа. Начинаещите, по-леките и тези със стил freestyl ще им харесат предимно по-късите модели. Обратно професионалните по-тежките сноубордисти и тези с freeride ще бъдат доволни от по-дългите сноуборди.
  • Ширина – Ширината на сноуборда трябва да бъде съвместима с обувките. В противен случай , ще надрасквате пистата. За обувки до размер EUR 44 е необходима стандартна ширина на сноуборда. В случай на по-големи обувки, търсете сноуборди от категорията wide или mid-wide.
  • Твърдост – Меките сноуборди се контролират по-лесно, с тях се взема завоя по-лесно и в същото време прощават грешките в техниката. Подходящи са за начинаещи, леки и freestyl сноубордисти. Тези с твърда конструкция са подходящи за по-тежките и опитни сноубордисти. Твърдите конструкции имат по-добро управление при по-високи скорости и върху заледени повърхности.
  • Тегло на сноубордиста –При много сноуборди е въведен показател за товароносимостта им и в какви граници може да варира тя, като това се препоръчва от производителя. Тези параметри винаги трябва да се спазват, в противен случай няма да се постигнат желаните функционалности.
  • Разкрояване – Динамичния camber подпомага при правенето на кръгове по пистата. Подходящ е предимно за опитните сноубордисти с отлична техника. За начинаещи е подходящо предимно разкрояването rocker, което допуска правенето на грешки. На практика вече и двата профила вече са комбинирани в универсалните сноубордове. Алтернатива има и при плоските, които се използват за freestyl.
  • Форма – Directional е разработена за каране в една посока. Използва се предимно в all-mountain и freeride сноуборди. Изцяло симетричната true twin дава възможност за каране и на двете страни, което е подходящо за стила freestyl. Directional twin комбинира и двата варианта. Asymmetrical повишава контрола при седенето на пистата при правене на кръгове.
  • Комбинация от компоненти – Параметрите трябва да отговарят и на другите части от екипировката. Сноуборда, автоматите и обувките трябва да имат добра съвместимост. Твърдите сноуборди са подходящи за агресивен стил на каране, което е свързано и с твърди автомати и обувки.

Предназначение

Предлагаме мъжки, дамски и детски сноуборди. Разликите между отделните категориите са не само в дължина, но също и в дизайна.


 

Мъжки сноуборди – Проектирани са предимно за възрастни мъже. Конструкцията им е съобразена със стандартните мъжки ходила. Сноубордите са по-големи, широки и по-твърди. Ако тези качества не са проблемни за дамите, същите сноуборди могат да се използват и от тях. Ето защо, някои модели при тях са универсални.

 

Покажи

 

Дамски сноуборди – Жените обикновено са по-дребни и имат друго съотношение между тегло и височина. При тях също се различава и стилът им на каране . Женските сноубордове са съобразени с тези критерии и за това те имат по-тясна и мека конструкция. Захващането на автоматите (подложките) е леко изместено към центъра. Дизайнът най-вече отговаря на класическите предпочитания на жените.

 

Покажи

 

Детски сноуборди – Сноуборди приспособени за най-малките. Това означава по-малки, по -тесни и с мека конструкция. Подходящи са за използване от най-малките деца и имат параметри съобразени с тях.

 

Покажи

Видове

Преди да си купите нов сноуборд, трябва да си отговорите на въпроса -Как планирате да го карате? Тази отговор е много важен при избора на модел.

 

  • All-mountain сноуборди – Сноуборд, за онези които ще карат основно по пистите, но няма да излизат на открит терен или в снежния парк. Обикновено това е идеален модел за начинаещи и спортисти, които търсят универсален сноуборд.
  • Freeride сноуборди –Сноуборди предназначени за каране в свободни терени. Могат да се използват на писти , но не са подходящи за снежни паркове. Freerid дъска с голяма дължина и твърдост. Идеално запазват стабилността и при по-високи скорости. Предната част на сноуборда е по-широка от тази при петата, което гарантира удобство по време на каране. Вложките на all-mountain са изместени малко назад в сравнение с останалите модели.
  • Powder сноуборди – Понякога са част от freeride категорията, а в останалите случай като самостоятелна група. За сравнение с freerid сноубордите се характеризират с по-широка част при пръстите и изместени автомати. Powder моделите са приспособени за каране в прясно нападал сняг.
  • Freestyle сноуборди – Ако се интересувате не само от писти, но също и от свободни терени и U-рампи идеален за тази цел е freestyl сноуборда. Той е подходящ за правене на много трикове в сноуборд паркове . Тези сноубордове много често имат автомати поставени по средата с оформена част при пръстите и петата ( т.н. true twin), което дава по-голяма стабилност на сноуборда и обикновено са по-широки от останалите видове.
  • Carving сноуборди – Това са модели предназначени за по-агресивно каране на пистите. Дават възможност за удобно правене на кръгове при по-големи скорости. До някаква степен тези моделите създават същото усещане, като началните карания на сноуборда.

Дължина

Тава е един от най-важните параметри. Не добре избраната дължина има голямо отношение за лошото овладяване на сноуборда. По-късата дъска се обръща лесно и не е достатъчно стабилна при ниски скорости, но пък с прекалено дългата дъска правенето на кръгове е още по-трудно.

 

Сноуборда трябва да достига грубо до брадата, най-много между брадата и носа. При възрастните сноуборда е обикновено с 15-20 см по-къс от височината му. Освен височината главна роля имат също  теглото на използващият и неговите умения.

 

Ако сте опитен и тежък сноубордист, може да си вземете по-дълъг сноуборд. Докато по-късите са подходящи за сноубордистите с малък  опит, с по-ниско тегло или начинаещи. Късият сноуборд е подходящ също и за freestyle. Опитните freerid сноубордисти с голяма охота си избират и по-дълги модели.

Ширина

Ширината на сноуборда много често е подценявана , като параметър, но това понякога може да доведе до проблеми. За някой състезания сноуборд обувките , могат да излизат над дъската по такъв начин, че да триете с пръстите пръстите или петата при правенето на завои.

 

Максималното излизане на обувките при петата и пръстите трябва да бъде 1 до 2 см. Ако още не сте избрали обувки, опитайте да се качите на сноуборда боси. Ако Вашите крака са еднакво дълги със сноуборда в областта на подложките, всичко трябва да е наред.

 

Производителите на сноуборди обикновено предлагат две ширини – стандарт и широка (обикновено маркирана с W). Някой допълват още и междините степени mid-wide. При обувки за сноуборд с размер до EUR 44 е достатъчна и стандартната ширина. В случаи на по -големи номера може да се търси и ширината на сноуборда в категорията mid-wide или wide. Ако имате голям крак, но леко тегло, изберете къса дължина на сноуборда (widе).

Твърдост

Твърдостта или flex са свързани със сърцевината на сноуборда. Конструкцията на отделените модели е различна. Производителите използват най различни материали и комбинации. Мекият сноуборди се правят предимно от изкуствени материали и втвърдена пяна. За по-твърдите се използва дърво и пластини от титан.

 

Сноубордите с мека конструкция са по-лесни за правене на кръгове , лесно се контролират и прощават грешки в техниката. При по-високи скорости, обаче меките са нестабилни и имат не добро сцепление при каране на канта. Твърдите сноуборди имат по-добра маневреност при високи скорости, добре се кара на канта и дори при замръзнали повърхности. Но за това пък с по-бавни скорости се нуждаете от повече усилия за правенето завои.

 

Меките сноуборди са идеални за начинаещи и леки сноубордисти. Меките също са предпочитани от любителите на freestyl, които в повечето време имат препятствия. Опитните и тежките сноубордисти трябва да избират от твърдите конструкции.

Как се познава твърдостта на сноуборда

Установяването на твърдостта не е толкова лесно. За съжаление не всички производители показват този параметър. Освен това една и съща стойност често се различава при различните производители. Обикновено се степенуват от 1 (най-меките) до 10 (най-твърдите). Много често се среща и маркиране soft (меки), medium (средна твърдост) и stiff (твърди).

Маркиране в числа Твърдост на сноуборда

1 - 2

меки

3 - 4 меки до средни
5 - 6 средна твърдост
7 - 8 средно твърди до твърди
9 - 10 твърди

Тегло на сноубордиста

Теглото на сноубордиста е пряко свързано с твърдостта на скейтборда . При меките модели е въведена тяхната товароносимост. Стандартно се въвеждат минималното и максималното тегло на сноубордиста. Ако тази информация е въведена, използвайте я при избора.

 

Лице, което не достига минималното тегло ще изпитва големи затруднения при правенето на завои и няма да има възможността да използва целия потенциал на скейтборда, защото няма да кара по цялата дължина на канта. Над максималната товароносимост за сноубордистите, карането ще бъде свързано със забивания в прясно нападалия сняг или засичане на канта. А в някои случаи може и да доведе до счупване на сноуборда.

Огъване

Сноубордите се различават и по тяхното огъване. Огъването на скейта може да бъде видяно при поставянето му на твърда повърхност. Какви основни видове огъване се срещат?

  • Camber – Традиционна форма с контактни точки в края на скейта. По средата имат конструкция огъната в посока от земята нагоре. Camber е динамична и предлага добро оттласкване. Дава стабилност в кръговете , но при не добри технически умения може да се засича канта. Профила е подходящ за опитни сноубордисти.
  • Rocker – Разкрояване е във форма на люлка. Основните контактни точки са в средата на сноуборда, а краищата са повдигнати. Контактната площ на канта при натоварване е по-малка от тази на camber формата. Правенето на завои е по-лесно и има по-малък риск от запъване на канта. Rocker формата е подходяща за начинаещи, но също така може да предложи и добри качества за freerid или при каране в пресен сняг.
  • Flat – Това е компромиса между camberem и rockerem с нулево огъване. Flat формата гарантира стабилност на писти и терени. Често се среща при сноубордите за свободен стил.
  • Хибридно огъване – Производителите предлага различни комбинации от camber rocker, като се опитват да комбинират двата профила- резултата от това са all-mountain сноубордите.

Форма

Освен формата на огъване за качествата на каране има влияние и цялостния дизайн на дъската. Обикновено се използват няколко основни варианта.

  • Directional – Основна форма за all-mountain и freeride сноубордите. Directional е адаптирана форма за еднопосочно каране. Формата на дъската при пръстите е различна от тази при петата. Различава се и твърдостта на отделните части – сноуборда е мек при пръстите и твърд при петата. Това разпределение дава стабилност при каране с голяма скорост.
  • True twin – Изцяло симетричен сноуборд с равномерно разпределяне на твърдостта и автомати точно по средата. Тази форма гарантира същите качества при каране и на двете страни (в изходяща позиция и „na switch“), затова се използва предимно в freestylu.
  • Directional twin – Това е комбинация от предишните варианти. Твърдостта в много от случаите е равномерна, при пръсти е малко -по-дълъг от петата. Съществуват и варианти с разлика при пръстите и петата , но с различна твърдост. Directional twin формата е подходяща при all-mountain и freestyl сноубордите, които през повечето време карат на едната страна (в съотношение 70:30).
  • Asymmetrical – Характеризира се с дълбоко разкрояване и мека сърцевина при петата. Правенето на кръгове се управлява от петата за да бъде по-лесно. Това е идеалната форма за carving кръгове.

Комбинация от компоненти

За комбинацията от останали компоненти няма да споменаваме.. Сноуборда обаче, трябва да бъде добре съчетан с обувките и автоматите. Твърдите сноуборди са предназначени за агресивно каране и е необходимо да се допълнят с твърд вид автомати и подходящите сноуборд обувки. В противен случай, няма да се наслаждавате напълно на възможностите на сноуборда. Няма смисъл също и от съчетаването на мек сноуборд със спортни автомати и обувки. При купуването на комплектна екипировка започнете с обувките -според техният размер и форма лесно ще изберете автомати и сноуборд.

Грижа за сноуборда

За да може да Ви служи добре сноуборда за няколко години, е необходимо да се грижите добре за него. Грижите за него не са много трудни, необходимо е само да се спазват няколко основни правила.

  • Почистването е задължително след всяко използване. След почистването е важно да бъде и изсушен. Прибирането на влажен сноуборд може да доведе до корозиране на канта.
  • Сноуборда се складира на сухо затъмнено пространство и най-добре при постоянна температура. Не е подходящо да се поставя във влажни местности или там където ще го огряват преки слънчеви лъчи.
  • Редовно контролирайте неговата плъзгаща повърхност. По-големите драскотини ( повече от 1 мм)е необходимо да се поправят.
  • Spolu se skluznicí hlídejte i stav hran Освен това наблюдавайте и състоянието на кантовете. Ако не са остри, може те да го дадете на поправка.
  • Не подценявайте след сезонния сервиз. Добре съхраненият сноуборд през лятото, няма да Ви създава проблеми през следващия сезон. Важна част от поддръжката е и нанасянето на восък на плъзгащата част и кантовете след сезона. Нанесения восък забранява изсъхването на повърхността и едновременно служи за защита от праха и замърсяванията.